|
ÍRÓPULT - WEBLAPSZEMLE (7)2014.03.08. 14:36, www.hvg.hu
Nyelvi praktikák a mindennapokban. Az önéletrajz II.
Egy weblapszemle-sorozat ürügyén vándorolunk a világhálón, hogy szemrevételezzük és begyűjtsük a legszellemesebb és leghasznosabb, írással kapcsolatos anyagokat. Műhelyünk jellege miatt értelemszerűen a magyar nyelvű oldalakat preferáljuk, de ha már kifogytunk az anyagból (ami szinte lehetetlen), kitekintünk egy-két angol nyelvű okosságra is, azaz: megnézzük, hogy máshol, más nyelven kik és hogyan "osztják az észt" - az írás rejtelmeit illetően... Jó olvasást, tanulságos, hasznos perceket kíván az Írópult mellől: szgá
Ahogy a való életben, úgy itt az interneten is minden napról napra, sőt, ma már óráról órára változik. Régebben, úgy hat-nyolc éve is voltak nyelvi tanácsokkal is szolgáló internetes - általában álláskereső - portálok, honlapok, de ezek mára megszűntek, vagy teljesen átalakultak. Hibát követtem el, hogy nem mentettem el az URL-jüket. Bár, ezekkel ma már nem mennék semmire. A 404-es hibakód tudatná, hogy hiába keresgélek: a honlap nem létezik. Viszont néhány ilyen hasznos és rövid cikkszöveget "átmentettem" a mába, többnyire a céges logóval együtt. A mindennapok nyelvi praktiáit azért ezekkel kezdem és a maiakkal végzem, mert így érdekes lesz összevetni, hogy melyik oldal miket tanácsolt az embereknek pl. 2004-ben és miket tanácsol most, 2014-ben. Sajnos, sok gépelési és helyesírási hiba is volt bennük, ezeket - nem akarván "átmenteni" ide - javítottam. Az alábbi, éppen tízéves hvg-cikk ma is létezik, a Heti Világgazdaság archívumában. Akkor vágjunk is bele!
A foglalkoztatási helyzet az elmúlt egy évben lassan javult, de korántsem annyit, hogy az álláskeresők hátradőlhetnének. A meghirdetett pozíciókra még mindig óriási a túljelentkezés, így az szerezhet előnyt, aki képes jól bemutatkozni. A hatékony önéletrajz és kísérőlevél ezért fontos fegyver az álláskereső kezében.
Rengeteg jelentkező küld részletes önéletrajzokat és hosszú kísérőleveleket a potenciális munkaadóknak. Ezek a locsogások nem hogy segítenék az elhelyezkedést, hanem olykor egyenesen lerombolják a pályázó esélyeit. Máskor meg olyan korábbi elfoglaltságokat és beosztásokat sorolnak, amelyeket már a világ minden kincséért sem vállalnának el.
Nem szabad megfeledkezni róla, hogy a munkaadók rengeteg jelentkező bemutatkozó anyagát kénytelenek elolvasni. Így érthető, ha berzenkednek a dagályos, terjedelmes, aprólékos önéletrajzoktól és motivációs levelektől.
A hosszas ömlengés helyett olyan személyes anyagot érdemes összeállítani, amelynek minden szavából kiderül, hogy miféle céljaid elérése érdekében jelentkeztél az adott állásra, illetve amely minden szavával megerősíti a munkaadót abban, hogy eléggé kvalifikált, s más tulajdonságaid alapján is alkalmas vagy a pozíció betöltésére. E meglehetősen közhelyes, mégis igen nehezen elérhető állapot előállításához a legegyszerűbb módszer a következő:
1. Rögzítsd, hogy milyen karriercéljaid vannak.
2. Az önéletrajzot és a motivációs levelet úgy állítsd össze, hogy ezeket a célokat szolgálják.
3. Ez legyen a sorvezetőd akkor is, amikor személyes találkozóra kerül sor a kapcsolattartóddal, vagy állásinterjún kell részt venned.
4. Amikor a munkaadó azt kéri, hogy „beszéljen magáról”, akkor pontosan fejtsd ki, hogy mit tartasz ideális munkának. Ha az előre meghatározott céljaidhoz kötöd a mondanivalódat, az segíteni fog benne, hogy ne kalandozz el, ne adj ki magadról feleslegesen információkat, s arra szorítkozzál, ami a munkaadó számára is lényeges.
5. Sok munkaadó az egyoldalas életrajzokat preferálja függetlenül attól, hogy milyen hosszú és színes karrier áll mögötted. Közöld, hogy mivel foglalkoztál az elmúlt hat-nyolc évben, és semmiképpen se nyúlj vissza régebbre. Kevés olyan HR-menedzser vagy munkahelyi vezető van, akit ennél több is érdekelne. Különösen, ha akkoriban a most szóban forgó feladathoz kisfiú voltál. De ha mégis fontos nekik, akkor majd úgy is megkérdezik.
6. Felesleges pozícióról-pozícióra végigjárnod az egész munkával töltött életedet. Csak annyit mondj meg a munkaadónak, amennyit tudni akar: miért éppen téged alkalmazzanak az adott pozícióra? Ha bármi irreleváns, vagy elterelnék az olvasó figyelmét az imént megfogalmazott lényegről, akkor azt hagyd ki.
7. Ha valamit utáltál a korábbi munkáid során, akkor azt ne sorold fel a tapasztalataid vagy az erősségeid között, mert a munkaadók még képesek alkalmazni valami olyasmire, amihez pedig semmi kedved. Ha pedig kell az állás, akkor az ember hajlamos elfogadni egy rossz ajánlatot is, s tán nem is tudja, hogy jobbat is kaphatott volna. (hvg.hu - 2004)
Forrás: http://hvg.hu/karrier/000000000059D14F
| |